sobota, 1 sierpnia 2015

Czy to moda na czytanie książek?

Ilekroć mam wolny weekend namawiam najbliższych na opuszczenie Pogórza i odwiedziny znanych nam miejsc w Centrum Gdyni. Celem naszej podróży tym razem były szaleństwa na plaży i pobliskim placu zabaw.
Plac wypełniony dziećmi i ich opiekunami (liczyłam, że będzie inaczej), więc trzeba było się ewakuować, szukając miejsca mniej obleganego. Idąc przed siebie dotarliśmy na 4 Nadmorski Plener CzytelniczyWielu wydawców, wiele ciekawych książek i chęć, by uzupełnić półki nowymi pozycjami dla najmłodszego. Przekonana jestem, że "moda" na czytanie była, jest i będzie.

Dlaczego warto czytać dzieciom?

 • Czytanie wpływa wszechstronnie na rozwój, wypełnia wszystkie przestrzenie dziecka. Eksperci zajmujący się rozwojem dziecka podkreślą  znaczący wpływ czytania na aktywizację obszarów kompetencyjnych dziecka takich jak: komunikacja, odpoczynek, koncentracja, emocje.
 • Stymuluje rozwój intelektualny, przyspiesza rozwój mowy. Poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo.
 • Pobudza wyobraźnie, kreatywność dziecka. 
 • Czytanie buduje zdolność przeżywania: dostrzegania i nazywania różnych emocji, tych przyjemnych i tych mniej przyjemnych. 
 • Czytanie to też relacja między dzieckiem a opiekunem (wspólny czas, rytuał, chwila dla siebie).
 • Czytanie książek dzieciom modeluje u maluchów nawyk czytania.
 • Książka dostarcza wiedzy o świecie, o tym co dla dziecka jest nowe, nieznane. To sposób na opowiadanie o świecie, który go otacza.
 • Zdecydowanie alternatywa wobec świata telewizji/internetu.
 • Zapoznawanie dziecka, ze sztuką (świat ilustracji).
 • Okazja do odpoczynku, relaksu. 
 • Czytanie to także świetna zabawa.
Pamiętamy o wyborze książek! Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy książka dostosowana jest do wieku stopnia dojrzałości emocjonalnej i wrażliwości dziecka. Ważne, aby treść była zrozumiana i zainteresowała najmłodszego słuchacza. A gdzie czytamy?

Wszędzie tam, gdzie tylko to możliwe :)


A co czytamy?

Ostatnio wracamy do "Jak dwie krople wody" autora Vanessa Simon Catelin. Tekst zapoznaje najmłodszych z tematem nietolerancji, strachu przed nieznanym. To co dzieje się w krainie TU i krainie TAM bawi i uczy. Do magicznej podróży zaprasza Sven Nordqvist "Gdzie jest moja siostra?" ilustracje raz mnie przerażają raz zachwycają. Zdecydowanie to coś, co pozwala wracać do tej historii.
Lubimy też książki o zabawie z tatą i mamą. A gdy, mama ma już dosyć to "Filip i mama, która zapomniała" jest przyjemnym lekarstwem.
Mamy swoje ulubione książki, które bawią, uczą, poruszają, smucą, dziwią i nie są tylko na chwile. 

Nasze TOP czytelnicze: 

Czytajmy dziecku 20 minut dziennie. CODZIENNIE! 
Zachęca Fundacja "ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom"

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz